Mes žinome, kad rūkymas sukelia daug pavojų sveikatai ir lyg to nepakaktų, rūkymas yra susijęs dar ir su sulėtėjusiu paauglių augimu. Rūkymas sukelia negrįžtamus padarinius ūgiui, plaučių vystymuisi ir kaulų augimui. O tai turi įtakos asmens sveikatai ir išvaizdai visą gyvenimą.
Ar Rūkymas Stabdo Augimą?
Kaip rūkymas veikia žmogaus ūgį?
Tyrimai nustatė, kad rūkymas neigiamai veikia berniukų ūgį ir KMI – kūno masės indeksas, kuris matuoja kūno riebalus pagal ūgį ir svorį. Berniukai, kurie rūkė 10 cigarečių per dieną nuo 12 iki 17 metų amžiaus, užaugo maždaug 2,5 centimetrais žemesni nei nerūkantys berniukai. Rūkymo poveikis KMI ir ūgiui reiškia, kad paauglystėje rūkantis berniukas bus gerokai mažesnis nei jo nerūkantis draugas.
Vienas tyrimas nustatė ryšį tarp nikotino poveikio ir uždelsto skeleto augimo. Šią išvadą geriausiai galima paaiškinti procesu, vadinamu endochondraline osifikacija, kai vaisiaus vystymosi metu kaulas pakeičia kremzlę. Kadangi nikotinas jungiasi prie kaulų ląstelių, kurios palengvina šį procesą, jis gali trukdyti kaulų augimui. Kitas galimas rūkymo ryšio su augimu paaiškinimas yra susijęs su žinomu rūkymo poveikiu deguonies lygiui. Visų rūšių rūkymas išskiria skirtingą anglies monoksido kiekį. Nurijus anglies monoksidą, ląstelės netenka deguonies, būtino ląstelių augimui ir maistinių medžiagų tiekimui į organus. Deguonies trūkumas gali įtakoti, kad galūnės yra trumpesnės ir kraujotaka mažesnė.
Pasyvių dūmų poveikis žmogaus ūgiui:
Vaikai, kurių motinos kasdien surūkydavo dešimt ar daugiau cigarečių, buvo maždaug 0,65 cm žemesni nei nerūkančių motinų vaikai. Vaikai, kurių mamos surūkydavo nuo 1 iki 9 cigarečių per dieną, buvo 0,45 cm žemesni nei nerūkančių mamų vaikai. Tačiau pasyvus rūkymas nėra susijęs su vaiko augimo tempu. Tėvų rūkymas nėra reikšmingai susijęs su nei vaikų ūgiu, nei su augimo greičiu. 6 – 11 metų vaikų pasyvus rūkymas ir toliau nedaro įtakos ūgio augimo tempui. Didesnę įtaką vaikų ūgiui daro motinos rūkymas esant nėščiai ar žindant ir kai vaikas yra ikimokyklinio amžiaus.