Elektrą Taupančių Lempučių Surinkimas

Šviesos diodai (ang. Light Emitting Diodes) yra lemputės, kurios taupo elektros energiją. Kai pirmą kartą buvo sukurti šviesos diodai, jie buvo naudojami tik su viena lempute, pavyzdžiui, prietaisų skydeliuose ir pastaruoju metu vidaus ir lauko kalėdinių lempučių girliandose. Gamintojai išplėtė šviesos diodų taikymą „sugrupuodami“ mažas lemputes, o pirmosios grupinės lemputės buvo naudojamos baterijomis maitinamiems daiktams, tokiems kaip žibintuvėliai. Šiandien LED lemputės gaminamos naudojant net 180 lempučių viename klasteryje ir įdėtos į difuzorių lęšius, kurie skleidžia šviesą platesniais spinduliais.

LED lempučių surinkimas:

LED lempos yra naujos kartos gaminiai, naudojami ir namų apšvietimui. Reikšminga šviesos diodų savybė yra ta, kad šviesa yra kryptinga, kitaip nei kaitrinės lemputės, kurios šviesą skleidžia sferiškai. Tai yra privalumas naudojant įleidžiamą apšvietimą arba apšvietimą po spintele, tačiau tai yra trūkumas stalinėms lempoms. Nauji LED lempučių dizainai išsprendžia šį krypties apribojimą, nes yra naudojami difuzoriaus lęšiai ir atšvaitai, kad šviesa būtų išsklaidyta labiau nei naudojant kaitrines lemputes.

Dažniausiai energiją taupančių lempučių atliekų surinkimo vietos yra kuriamos statybinių medžiagų, buities reikmenų ir technikos prekybos centruose, pvz., „Senukai“. Ten yra pastatomos specialios dėžutės. Išsamesnį energijos taupančių lempučių surinkimo vietų sąrašą galite rasti čia: https://www.epa.lt/surinkimo-vietu-sarasas/.

Kodėl svarbu tinkamai perdirbti elektros energiją taupančias lemputes?

Kai Europos Sąjungoje buvo pradėtos naudoti energiją taupančios lemputės, šalys įsipareigojo šias lemputes surinkti ir perdirbti. Gyventojai turi panaudotas lemputes išmesti tik tam skirtose vietose, kad vėliau jos būtų saugiai perdirbtos. Kadangi šiose lemputėse yra gyvsidabrio, todėl jos yra laikomos pavojingomis atliekomis. Tokios lemputės yra perduodamos elektroninių atliekų perdirbėjams, kurie, panaudodami specialias technologijas, saugiai pašalina gyvsidabrį, o stiklą perdirba antriniam panaudojimui. Tokiai lemputei patekus į buitinių atliekų konteinerius, o vėliau – į komunalinių atliekų sąvartyną, yra tikimybė, kad gyvsidabris pateks į gruntinius vandenis ir užterš juos.