Jei sergate cukriniu diabetu, cukraus, t.y. gliukozės, savikontrolė kraujyje gali būti svarbi diabeto valdymo ir komplikacijų prevencijos priemonė. Kad išmatuotumėte cukraus kiekį kraujyje galite naudoti prietaisą, vadinamą nuolatiniu gliukozės matuokliu. Arba galite pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje namuose naudodami nešiojamąjį elektroninį prietaisą, vadinamą cukraus kiekio kraujyje matuokliu, ir nedidelį kraujo lašą. Sergant diabetu, cukraus kiekio kraujyje tyrimas suteikia naudingos informacijos diabeto gydymui. Tai gali jums padėti stebėti vaistų nuo diabeto poveikį cukraus kiekiui kraujyje ir nustatyti aukštą arba žemą cukraus kiekį kraujyje. Taip pat padeda stebėti savo pažangą siekiant bendrų gydymo tikslų, sužinoti, kaip dieta ir mankšta veikia cukraus kiekį kraujyje, bei suprasti, kaip kiti veiksniai, tokie kaip liga ar stresas, veikia cukraus kiekį kraujyje.
Kaip Matuoti Cukraus Kiekį Kraujyje?
Kaip pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje:
Norint nustatyti cukraus kiekį kraujyje, reikia naudoti cukraus kiekio kraujyje matuoklį. Matuoklis matuoja cukraus kiekį mažame kraujo mėginyje, dažniausiai iš piršto galiuko, kurį uždedate ant vienkartinės tyrimo juostelės. Net jei naudojate nuolatinį gliukozės matuoklį, jums vis tiek reikės cukraus kiekio kraujyje matuoklio, kad galėtumėte kasdien kalibruoti įrenginį. Jūsų gydytojas gali rekomenduoti jums tinkamą prietaisą ir padėti išmokti naudotis skaitikliu. Vykdykite instrukcijas, pateiktas kartu su cukraus kiekio kraujyje matuokliu. Apskritai, procesas veikia taip:
- Gerai nusiplaukite ir nusausinkite rankas, nes maistas ir kitos medžiagos gali duoti netikslius duomenis.
- Į matuoklį įdėkite bandymo juostelę.
- Įdurkite piršto galiuko šoną adata (lancetu), pateiktu kartu su tyrimo rinkiniu.
- Palieskite ir laikykite tyrimo juostelės kraštą prie kraujo lašo, o po kelių sekundžių matuoklis ekrane parodys cukraus kiekį kraujyje.
Kai kuriais matuokliais galima tirti kraują, paimtą iš kitos vietos, pavyzdžiui, dilbio ar delno, tačiau šie rodmenys gali būti ne tokie tikslūs kaip rodmenys iš pirštų galiukų. Rodmenys taip pat netikslūs yra po valgio ar mankštos metu, kai cukraus kiekis kraujyje keičiasi dažniau.
Cukraus kiekio kraujyje matavimas nuolatiniu gliukozės matuokliu:
Žmonės, sergantys cukriniu diabetu, ypač tie, kurie serga 1 tipo cukriniu diabetu, gali pasirinkti naudoti nuolatinį gliukozės matuoklį. Šie prietaisai kas kelias minutes matuoja cukraus kiekį kraujyje, naudodami po oda įkištą jutiklį, kurie paprastai dėvimi savaitę ar dvi, kol juos reikia pakeisti. Naujausio tipo nuolatinis gliukozės matuoklis turi implantuotą jutiklį, kuris gali aptikti cukraus kiekį kraujyje iki trijų mėnesių. Ant kūno nešiojamas siųstuvas belaidžiu būdu siunčia informaciją apie cukraus kiekį kraujyje iš jutiklio į išmaniojo telefono programėlę. Kai kurie prietaisai visą laiką rodo cukraus kiekio kraujyje rodmenis imtuve, išmaniajame telefone ar išmaniajame laikrodyje. Jei cukraus kiekis kraujyje per greitai pakyla arba sumažėja, įsijungia žadintuvas. Kiti prietaisai reikalauja, kad patikrintumėte cukraus kiekį kraujyje, periodiškai paleisdami jutiklį. Naudojant daugelį šių įrenginių vis tiek reikia patikrinti kraują iš piršto, kad būtų galima kalibruoti aparatą. Peržiūrėkite įrenginio naudotojo vadovą, kad sužinotumėte, ar reikia patikrinti, ir jei taip, kaip dažnai tai reikia daryti. Tam tikri vaistai gali trikdyti kai kurių prietaisų rodmenų tikslumą, ypač senesniuose modeliuose.
Kada pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje:
Jūsų gydytojas informuos, kaip dažnai tikrinti cukraus kiekį kraujyje. Tyrimų dažnumas paprastai priklauso nuo diabeto tipo ir gydymo plano.
- 1 tipo cukrinis diabetas:
Jei sergate 1 tipo cukriniu diabetu, jūsų gydytojas gali rekomenduoti tirti cukraus kiekį kraujyje nuo 4 iki 10 kartų per dieną. Jums gali tekti išsitirti: prieš valgį ir užkandžius, prieš ir po treniruotės, prieš miegą ir naktį (kartais). Dažniau reikia tirtis, jei sergate, jei pakeičiate savo kasdienybę ir jei pradedate vartoti naują vaistą.
- 2 tipo cukrinis diabetas:
Jei vartojate insuliną 2 tipo diabetui gydyti, jūsų gydytojas gali rekomenduoti tirti cukraus kiekį kraujyje kelis kartus per dieną, priklausomai nuo insulino tipo ir kiekio. Išsitirti paprastai rekomenduojama prieš valgį ir prieš miegą, jei kasdien atliekate keletą injekcijų. Jums gali tekti atlikti testą tik prieš pusryčius ir kartais prieš vakarienę arba prieš miegą, jei vartojate tik vidutinio ar ilgo veikimo insuliną.