Esant tam tikriems negalavimams jūsų sveikatos priežiūros specialistas arba gydytojas gali rekomenduoti reguliariai matuoti kraujo spaudimą namuose. Taip pat galite reguliariai matuoti kraujospūdį, kad padėtumėte savo sveikatos priežiūros komandai anksti diagnozuoti bet kokias sveikatos problemas. Aukštas kraujospūdis paprastai neturi jokių įspėjamųjų ženklų ar simptomų, ir daugelis žmonių nežino, kad jį turi. Nuolatinis kraujospūdžio matavimas yra vienintelis būdas sužinoti, ar turite aukštą kraujospūdį. Jei anksti pastebėsite, kad kraujospūdis yra per aukštas, tada jūsų gydytojas gali imtis veiksmų, kad padėtų kontroliuoti kraujospūdį. Žmonėms, kurių kraujospūdis padidėjęs, gali tekti matuoti kraujospūdį dažniau nei žmonėms, kurių kraujospūdis nėra aukštas. Taigi, mes parengėme keletą paprastų patarimų, kurie padės tiksliai pamatuoti kraujo spaudimą.
Kaip Matuoti Kraujo Spaudimą?
Prieš matuojant kraujospūdį:
Prieš matuojant kraujo spaudimą, turėtumėte žinoti keletą svarbių dalykų:
- Venkite dalykų, kurie gali trumpam padidinti kraujospūdį;
- Nematuokite kraujospūdžio pusvalandį po valgio, rūkymo, gėrimų su kofeinu, pavyzdžiui, kavos, ar mankštos, nes visa tai gali laikinai padidinti kraujospūdį;
- Jei jums reikia naudotis tualetu, eikite prieš matuodami kraujospūdį;
- Dėvėkite laisvus drabužius, geriausia marškinėlius trumpomis rankovėmis, ar ką nors su rankovėmis, kurias galite lengvai pasistumti, kad kraujas laisvai cirkuliuotų;
- Prieš pradėdami matuoti pailsėkite penkias minutes, t.y. atsisėskite kur nors ramiai, geriausia prie rašomojo stalo;
- Laikykite nugarą tiesiai, ranką padėkite ant stalo, o pėdomis remkitės į grindis- likite šioje pozicijoje, kol matuojate kraujospūdį;
- Įsitikinkite, kad jūsų ranka yra laikoma tame pačiame lygyje kaip jūsų širdis;
- Ranką ir plaštaką laikykite atpalaidavę ir neįtempę, nes jei jaučiatės nepatogiai, jūsų kraujospūdis laikinai padidės.
Kaip išmatuoti kraujospūdį namuose:
Naudojant kraujospūdžio matuoklį namuose, kad duomenys būtų kuo tikslesni, turite atlikti kelis veiksmus ir vykdyti instrukcijas, pateiktas su kraujospūdžio matuokliu:
-
Uždėkite rankovę:
Būtinai uždėkite rankovę ant rankos taip, kaip aprašyta instrukcijose, t.y. uždėkite tiesiai virš alkūnės. Rankovė turi būti maždaug 2 cm virš alkūnės, kad būtų galima aptikti rankos arteriją, esančią tiesiai po oda.
-
Būkite ramūs ir tylūs:
Judėjimas, kramtymas, kalbėjimas ir juokas gali turėti įtakos jūsų kraujo spaudimo rodmenims. Įsitikinkite, kad nekryžiuojate kojų, nes tai gali padidinti kraujospūdžio duomenis.
-
Matuokite kelis kartus:
Kraujospūdį matuokite du ar tris kartus, tarp kiekvieno palikite maždaug nuo vienos iki dviejų minučių pertrauką. Jei jūsų pirmasis rodmuo yra daug didesnis nei antras, nekreipkite dėmesio į tai ir matuokite dar kartą. Kai turėsite du ar tris rodmenis, galėsite apskaičiuoti vidurkį.
-
Užsirašykite savo matavimus:
Užrašykite visus duomenis kompiuteryje, telefone arba popieriuje – taip, kaip norite. Užrašykite juos tiksliai taip, kaip jie rodomi ekrane, kad vėliau galėtumėte parodyti savo gydytojui.
Patarimai, kaip teisingai išmatuoti kraujospūdį:
-
Matuokite tą pačią ranką:
Pirmą kartą pradėdami, išmatuokite abiejų rankų kraujospūdį. Jie parodys šiek tiek skirtingus rodmenis. Nuo tada kiekvieną kartą matuokite kraujospūdį tos rankos, kuri davė didesnį rodmenį, ir visada naudokite tą pačią ranką. Jei įmanoma, naudokite ranką, kurią naudoja gydytojas arba slaugytoja, matuodamas kraujospūdį.
-
Matuokite kiekvieną dieną tuo pačiu metu:
Jei jums reikia matuoti kraujospūdį reguliariai, tada geriausia jį matuoti kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Pavyzdžiui, tai gali būti pirmas dalykas atsikėlus ryte arba paskutinis dalykas prieš naktį. Jūsų kraujospūdis dienos eigoje gali skirtis dėl skirtingų veiklų, todėl matuojant jį kiekvieną dieną tuo pačiu metu reikš, kad lyginate panašų su panašiu. Matuojant kraujospūdį reguliariai, geriausia turėti rutiną, pavyzdžiui, matuotis kraujospūdį prieš pusryčius.
-
Neapvalinkite duomenų:
Neapvalinkite savo kraujospūdžio duomenų ir rašykite rodmenis tokius, kokius rodo jūsų kraujo spaudimo matuoklis, nes tai gali turėti įtakos jums paskirtam gydymui.
-
Išlikite ramūs:
Nesijaudinkite, jei netikėtai gausite aukštą rodmenį, nes vienkartinis aukštas rodmuo paprastai nereiškia nieko blogo. Pailsėkite penkias minutes ir pamatuokite kraujospūdį dar kartą. Jei jis vis dar aukštas, kitą dieną tuo pačiu metu dar kartą pamatuokite kraujospūdį. Tačiau jei jis išlieka didelis ilgą laiką, maždaug dvi ar tris savaites, kreipkitės į gydytoją.
-
Nesijaudinkite dėl nedidelių pokyčių:
Normalu, kad yra nedideli kraujospūdžio pokyčiai, todėl netikrinkite jo per dažnai. Kai kurie žmonės jaučia nerimą ir stresą dėl nedidelių savo rodmenų pokyčių, jei juos daro per dažnai. Nerimas taip pat gali padidinti jūsų kraujospūdį, todėl jo rodmenys bus didesni nei turėtų būti.