Kaip Teisingai Matuoti Kūno Temperatūrą?

Kartais matuodami sau arba vaikams temperatūrą gauname skirtingus duomenis ir nežinome, kurie yra teisingi. Teisingas kūno temperatūros matavimas priklauso nuo kelių veiksnių, t.y. nuo kūno vietos, kurioje yra matuojama temperatūra, iki teisingo termometro pasirinkimo. Tik atsižvelgus į šiuos aspektus ir žinant kiekvienai kūno vietai būdingą normalios temperatūros diapazoną, galite teisingai išmatuoti kūno temperatūrą. Taigi, norint teisingai pamatuoti kūno temperatūrą, atlikite keletą paprastų veiksmų:

Pasirinkite kūno dalį, kurioje matuosite temperatūrą:

 • Matavimas tiesiojoje žarnoje:

Temperatūros matavimas tiesiojoje žarnoje yra patikimiausias būdas gauti tiksliausią kūno temperatūros vertę. Šio tipo matavimo rezultatai skiriasi, o tikslumas yra ypač didelis. Normalios temperatūros diapazonas yra maždaug nuo 36,2 °C iki 37,7 °C.

 • Matavimas burnoje:

Temperatūros matavimas burnoje gali būti atliekamas priglaudus termometrą prie skruosto arba po liežuviu. Matavimas gali būti netikslus, jei praversite burną, t.y. Įkvėptas šaltas arba iškvėptas karštas oras gali pakeisti duomenis. Abiem atvejais išmatuota temperatūra yra žemesnė už išmatuotą tiesiosios žarnos matavimo vertę – maždaug iki 1,1 °C. Temperatūros matavimas po liežuviu yra geresnis nei matavimas prie skruosto. Įprasta burnos temperatūros diapazonas yra maždaug nuo 35,6 °C iki 37,4 °C.

 • Matavimas pažastyje:

Kūno paviršiaus temperatūra tiek medicinos personalo, tiek namuose paprastai matuojama pažastyje. Atitinkamas termometro galas yra prispaudžiamas prie kūno, siekiant sumažinti galimą aplinkos temperatūros įtaką. Tačiau tokio tipo matavimas užtrunka daug ilgiau. Įprastai pažasties temperatūros diapazonas yra maždaug nuo 35,2 °C iki 36,7 °C.

 • Matavimas ausyje:

Temperatūros matavimas ausyje – tai vienas greičiausių ir tiksliausių temperatūros matavimo būdų. Dažnai temperatūra ausyje matuojama gydymo įstaigose ir mažiems vaikams. Atsiradę bekontakčiai termometrai padeda tiksliai išmatuoti kūno temperatūrą, kuri yra nustatoma ant ausies būgnelio. Norint išmatuoti temperatūrą ausyje reikia specialaus bekontakčio termometro, kurio zondas yra kišamas į ausį. Nesijaudinkite, tai yra nepavojinga, nes zondas neliečia ausų būgnelio. Tai yra itin greitas ir tikslus temperatūros matavimo būdas. Normali kūno temperatūra ausyje svyruoja tarp 35,6 °C – 37,8 °C.

 • Matavimas kaktoje:

Temperatūros matavimas kaktoje bekontakčiu termometru tapo įprastas. Kaktos termometrai daugeliui atrodo ne tokie patikimi, tačiau taip yra todėl, kad jie yra naudojami neteisingai. Jie yra dedami ant laikinosios kaktos arterijos ir matuoja infraraudonųjų spindulių šilumą, kuri išsiskiria iš galvos. Svarbiausia yra tinkamai termometrą naudoti, t.y. nematuoti plaukų, mažo kaktos ploto, prakaituotos kaktos, akių ir pan., nes visa tai gali iškreipti duomenis. Normali kūno temperatūra kaktoje svyruoja tarp 35,4 °C – 37,4 °C.

Tinkamo termometro pasirinkimas:

Galima rinktis iš skirtingų termometrų, priklausomai nuo to, kurioje kūno vietoje norite atlikti matavimus.

Ausies termometras:

Ausyje infraraudonųjų spindulių jutikliu matuojama ausies būgnelio temperatūra. Termometro galiukas tiesiog įkišamas į ausies kanalą ir matavimo rezultatas pateikiamas vos per vieną sekundę. Šis matavimo metodas yra ne tik patogus naudoti, bet ir labai patikimas – su sąlyga, kad patikimumas buvo įrodytas klinikiniais tikslais. Kruopščiai sukonstruoti ausų termometrai matuoja labai tiksliai ir turi mažą rezultatų svyravimą. Optimalios formos termometro antgalis yra būtina sąlyga norint tiksliai išmatuoti kūdikių ir vaikų temperatūrą.

Kaktos termometras:

Tai suvokiama kaip mažiausiai trikdantis ir todėl patogiausias būdas matuoti kūno temperatūrą. Kaktos termometras dedamas prie paciento kaktos. Infraraudonųjų spindulių jutiklis aptinka didžiausią išmatuotą vertę, o antrasis jutiklis matuoja aplinkos temperatūrą. Skirtumas tarp šių dviejų išmatuotų verčių, atsižvelgiant į klinikinius išlyginimo skaičiavimus, suteikia kūno temperatūrą, kuri rodoma LCD ekrane.

Skaitmeninis termometras:

Vienas iš būdų patikrinti temperatūrą yra naudoti skaitmeninį termometrą, kuris gali būti naudojamas matuoti temperatūrą burnoje, pažastyje arba išangėje. Jį galite nusipirkti prekybos centruose ir vaistinėse. Norėdami naudoti skaitmeninį termometrą, reikia atlikti keletą veiksmų:

 • pirmiausia antgalį nuvalykite šaltu vandeniu bei muilu ir nuplaukite;
 • tada įjunkite termometrą;
 • padėkite galiuką po liežuviu link burnos galo, arba pažastyje;
 • prispauskite liežuviu ir užverkite burną arba prispauskite ranka, jei dedate pažastyje;
 • palaukite, kol pradės pypsėti arba mirksėti;
 • patikrinkite temperatūrą ekrane.