Amperas – matavimo vienetas, kuriuo žymimas elektros srovės stipris, o jis matuojamas naudojant multimetrą. Jei dirbate su kokiu nors elektros projektu, kartais gali tekti patikrinti srovės stiprumą amperais arba kiek elektros teka grandinėje. Nors tai nėra įprastas bandymas, jums gali tekti pamatuoti amperus, kad nustatytumėte, ar kažkas traukia daugiau energijos nei turėtų. Pavyzdžiui, išmatuoti srovės stiprumą gali būti naudinga, kai bandote nustatyti, ar jūsų transporto priemonės koks nors komponentas išsekina akumuliatorių. Laimei, matuoti amperus yra lengva, jei turite multimetrą ir naudojate elektros komponentų saugumą.
Kaip Matuoti Amperus?
Ką reikia žinoti prieš matuojant amperus?
Prieš prijungdami multimetrą prie elektros grandinės, turite įsitikinti, kad matuoklis yra skirtas amperų skaičiui, einančiam per tą grandinę. Daugumos maitinimo šaltinių apytikslis didžiausias amperų skaičius bus atspausdintas plokštelėje. O maksimalų amperų skaičių, kurį gali valdyti multimetras, galite rasti įrenginio galinėje dalyje arba naudojimo instrukcijoje. Taip pat galite tiesiog patikrinti, kiek pakyla ratukas, tačiau niekada nemėginkite tikrinti daugiau srovių nei nustatyta aukščiausia ciferblato nuostata. Didžiausias amperas taip pat gali būti vadinamas maksimalia srove.
Naudokite kištukinį spaustuką, jei jūsų multimetras nėra pakankamai aukštas grandinei, nes jis gali išplėsti diapazoną. Tiesiog prijunkite laidus prie multimetro, o kitą galą pritvirtinkite prie grandinės taip, kaip pritvirtintumėte multimetro spaustukus. Uždėkite spaustuką aplink įtampą turintį laidą, kuris paprastai yra juodas, raudonas, mėlynas arba kitos spalvos, išskyrus baltą arba žalią. Kai naudojate spaustuką, jis netampa grandinės dalimi, kitaip nei tada, kai naudojate tik multimetrą.
Kaip naudotis multimetru?
-
Įkiškite juodą zondą į multimetro „COM“ lizdą:
Jūsų multimetras turi turėti raudoną ir juodą zondą, nesvarbu, ar naudojate spaustuką, ar zondus, pateiktus kartu su matuokliu. Viename zondo gale bus šakutė, kuri prijungiama prie skaitiklio. Juodas zondas, rodantis neigiamą laidą, visada turi būti įkištas į “COM” lizdą. „COM“ reiškia „bendras“. Jei prievadas nepažymėtas „COM“, vietoj to galite matyti neigiamą (-) simbolį. Jei jūsų laidai turi šakutes, matuodami srovę turėsite juos laikyti vietoje, o jei jie turi spaustukus, galite juos pritvirtinti prie grandinės. Tačiau abiejų tipų zondai prie skaitiklio prisijungs vienodai.
-
Įkiškite raudoną zondą į lizdą, pažymėtą „A“:
Priklausomai nuo multimetro funkcijų, galite turėti keletą vietų, kur galite prijungti raudoną zondą. Prievadas, pažymėtas “A”, matuoja srovės stiprumą amperais. Galite matyti 2 lizdus su raide „A“, vienas pažymėtas „A“ arba „10A“, o kitas – „mA“. Tas, kuris pažymėtas „A“ arba „10A“, yra skirtas matuoti srovę iki 10 amperų, o tas, kuriame parašyta „mA“, matuoja mili-amperus, iki maždaug 300 mA. Jei nesate tikri, kurį naudoti, pasirinkite aukštesnį „A“ arba „10A“ nustatymą, kad įsitikintumėte, jog neperkraunate multimetro. Taip pat galite matyti prievadus, pažymėtus „V“ (įtampa) arba „Ω“ (omai). Atliekant šį testą galima jų nepaisyti.
-
Matuoklyje pasirinkite kintamąją arba nuolatinę srovę:
Jei jūsų multimetras nėra skirtas naudoti tik kintamosios srovės arba nuolatinės srovės grandinėse, turėsite pasirinkti, kurią iš jų tikrinsite. Jei nesate tikri, dar kartą patikrinkite šią informaciją maitinimo šaltinio plokštelėje: tai turėtų būti nurodyta kartu su įtampa. Kintamoji srovė paprastai naudojama buitiniuose prietaisuose ir elektros varikliuose, o nuolatinė srovė dažniausiai naudojama akumuliatoriais maitinamuose varikliuose ir įrenginiuose. Energija gyvenamosiose patalpose bus kintamoji, nebent yra transformatorius, konvertuojantis tą elektros energiją į nuolatinę srovę.
-
Pasukite ratuką į stiprintuvo nustatymą, kuris yra didesnis nei matuojamas:
Kai nustatote didžiausias sroves, kurias tikitės išbandyti, ieškokite multimetro ratuko ir pasukite jį šiek tiek aukščiau. Jei norite, galite pasukti ratuką iki galo, kad būtumėte saugūs, tačiau jei matuojama srovė per maža, galite negauti rodmenų. Jei taip atsitiks, turėsite pasukti ratuką žemyn ir vėl matuoti. Nustatę skaitiklį taip, kad jis apdorotų daugiau amperų, nei tikitės išmatuoti, padedate apsisaugoti nuo saugiklių perdegimo, jei srovė yra stipresnė, nei manėte. Jei srovė yra žymiai didesnė už multimetro nustatymą, galite jį sugadinti. Kai kurie ratukai yra automatiškai nustatomi, o tai reiškia, kad jums nereikia rankiniu būdu reguliuoti ratuko. Tokiu atveju nematysite ratuko su stiprintuvo nustatymais, o matuoklis bus pažymėtas kaip „automatinis diapazonas“ arba ekrane galite matyti „AUTO“.