Kaljanas Ar Cigaretės: Kas Mažiau Kenksminga?

Kaljanas, taip pat žinomas kaip shisha arba goza, yra vandens pypkė su dūmų kamera, dubeniu, vamzdžiu ir žarna. Jame specialiai pagamintas tabakas yra kaitinamas, dūmai praeina per vandenį ir per guminę žarną traukiami į kandiklį. Yra parašyta daug straipsnių, tiek apie kaljano, tiek apie cigarečių rūkymo žalą žmogaus organizmui. Sunku pasakyti, kuris iš jų yra labiau kenksmingas mūsų sveikatai, tačiau pamėginkime juos palyginti.

Cigarečių ir kaljano rūkymo daromos žalos palyginimas:

Tabakas, tirpdomas kaljane, yra ne mažiau toksiškas nei tabakas cigaretėje. Be to, kaljano vanduo nefiltruoja toksiškų tabako dūmų ingredientų. Kaljano rūkaliai iš tikrųjų gali įkvėpti daugiau tabako dūmų nei cigarečių rūkaliai. Per kaljano vieną rūkymo seansą, kuris gali trukti iki 60 minučių, įkvepiama daugiau dūmų nei rūkant vieną cigaretę. Nors kaljanų rūkymo tyrimai vis dar vyksta, tačiau jau surinkti duomenys rodo, kad tai kelia daug pavojų. Kaljano dūmuose yra daug toksiškų junginių, įskaitant degutą, anglies monoksidą, sunkiuosius metalus ir įvairias chemines medžiagas, pvz., kancerogenus. Tiesą sakant, kaljano rūkaliai yra veikiami daugiau anglies monoksido ir dūmų nei cigarečių rūkaliai.

Kaip ir rūkant cigaretes, kaljano rūkymo žala yra susijusi su kai kuriomis ligomis. Kaljano rūkymas išskiria maždaug tiek pat nikotino, kiek ir rūkant cigaretes. Tiek kaljano, tiek ir cigarečių rūkymas gali sukelti priklausomybę nuo tabako. Kaljano dūmai kelia pavojų, susijusį su pasyviais dūmais, nes ilgą laiką yra sėdima patalpoje, kurioje gausu dūmų. Jei nėščia moteris rūko kaljaną, tai taip pat gali pakenkti, kaip ir cigarečių rūkymas. Kaljano baruose ir kavinėse naudojami kaljano vamzdžiai gali būti netinkamai išvalyti, rizikuojant plisti infekcinėms ligoms.

Nei kaljano, nei cigarečių rūkymas nėra naudingas žmonių sveikatai. Tačiau kiekvienas žmogus turi atsakomybės jausmą prieš save, todėl gali spręsti, kas jiems gerai, o kas ne. Rūkyti cigaretes, kaljaną ar visai nerūkyti – šis sprendimas priklauso nuo kiekvieno asmens individualaus pasirinkimo, o vieno teisingo pasirinkimo nėra ir negali būti.